İDRAK MEDYA

ABD’li Yetkili: Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapmasına gerek yok

ABD’li Yetkili: Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapmasına gerek yok
14 Mart 2019 - 13:06

ABD’li Yetkili: Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapmasına gerek yok

ABD’li bir yetkilinin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyon görüşmelerinin yapılmadığını ve böyle bir şeye gerek olmadığını söylediği aktarıldı.

ABD ve Türkiye arasında Suriye’de olası bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmeler devam ederken, Amerikalı bir yetkiliden konuyla ilgili açıklama geldi.

Reuters’a konuşan yetkili Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti, Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duyulmadığını düşündüğünü söyledi.

Türk basınında bir süre önce yer alan haberde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Ankara’nın ABD ve Rusya ile Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK kontrolündeki bölgeye olası bir operasyonu görüştüğüne ilişkin sözlerine yer verilmişti.

Reuters’a konuşan ve ismini vermeyen Amerikalı yetkili ise “Amerika Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor” dedi.

Söz konusu yetkili, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması ya da “güvenli bölge” oluşturulması konusunda çok kez görüşmelerde bulunduk. Güvenlik mekanizmasının ayrıntıları görüşülüyor ve geliştiriliyor. Ancak ABD açısından mekanizma Türkiye’nin bir operasyon yapmasını gerektirmiyor” şeklinde konuştu.

Menbic ile ilgili açıklamalarına Haziran ayında başlayan Türk hükümeti halen efendisi ABD’nin iznini alabilmiş değil.

Bunun yanı sıra herkesin ele geçirmek için çabaladığı Menbic’de Hilafetin güvenlik müfrezeleri Haçlıları ve PKK milislerin avlamaya devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA