İDRAK MEDYA

Allah’tan başkası adına yemin etmenin hükmü nedir?

Allah’tan başkası adına yemin etmenin hükmü nedir?
01 Ocak 2019 - 18:43

Allah’tan başkası adına yemin etmenin hükmü nedir?

SORU: Allah’tan başkası adına yemin etmenin hükmü nedir?

CEVAP: Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: “Kim yemin edecekse ya Allah adına yemin etsin ya da sussun.” (Buhari/2679) Yine Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: “Kim Allah’ın dışında başka bir şeye yemin ederse kâfir veya müşrik olmuştur.” (Tirmizi/1535)

Halif ve kasem (yemin etmek): yüce bir şeyi zikrederek bir şeyi kesinleştirmektir.

Müslümanın Allah’tan başkası adına yemin etmesi caiz değildir. Çünkü yüce Allah’tan başka kimse yüceltilmeyi, ululanmayı ve kutsallaştırılmayı hak etmez.

Allah’tan başkası adına yemin eden kişi şu iki durumdan biri üzeredir;

Birincisi: kendisi adına yemin edileni Allah’ı tazim eder gibi veya daha fazla tazim etmektir. Bu büyük şirktir. Bunu yapan kişi kâfirdir ve İslam dininden çıkmıştır. Bundan Allah’a sığınırız.

İkincisi: kendisi adına yemin edileni Allah’ı tazim eder gibi tazim etmemektir. Bu da küçük şirktir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Allah’tan başkası adına yemin etmenin kefaretini bizlere öğretmiştir. O da “Lailahe illallah” demektir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir: “Sizden kim yemin eder ve yemininde ‘Lat adına yemin olsun’ derse ‘Lailahe illallah’ desin.” (Buhari/6650, Müslim/1647)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA