İDRAK MEDYA

“Ben, kumamın lehine haklarımdan feragat ediyorum ve bana gelmeni de istemiyorum.”

“Ben, kumamın lehine haklarımdan feragat ediyorum ve bana gelmeni de istemiyorum.”
17 Şubat 2019 - 15:30

“Ben, kumamın lehine haklarımdan feragat ediyorum ve bana gelmeni de istemiyorum.”

SORU: Benim iki eşim var. İlk eşim, üzerine evlenmemden dolayı bana kızıp “Ben, kumamın lehine haklarımdan feragat ediyorum ve bana gelmeni de istemiyorum.” diyor. Böyle bir durumda edeplendirme babından onu yalnız bırakmam caiz olur mu?

CEVAP: Şüphesiz ki çok evlilik şer’an serbest bırakılmış bir meseledir. Allah-u Teâlâ birçok hikmete binaen erkeğe bunu helal kılmıştır. Burada kadına düşen ise Allah’ın şeriatına boyun eğmesi, hükmüne rıza göstermesi, emrine teslim olması, sabretmesi, işitip kocasına itaat etmesi ve ona eşliğini güzel yapmasıdır.

Bacının bu fiili hatalıdır, ona vacip olan eşinin hakkını gözetmesidir. Eşinden kendisine gelmemesini talep etme gibi bir hakkı yoktur.

Bu bacının bilmesi gerekir ki kocasını kızdırarak Allah-u Teâlâ’yı kızdırmaktadır. Kocasına itaat edip onu razı edinceye ve onun haklarını yerine getirinceye kadar Allah onun ne namazını ne de başka ibadetini kabul eder.

Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Üç kişi vardır ki namazları bir karış kadar dahi başlarının üzerine kaldırılmaz…” Rasulullah ﷺ üç kişiden biri olarak; “Kocası kendisine kızgın olarak geceleyen kadın…”ı zikretmiştir. (İbni Mace 971)

Yine Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Nefsim elinde olana yemin ederim ki, bir erkek kadınını yatağına çağırır, o kadın bunu reddederse, kocasını razı edinceye kadar gökte olan (Allah) ona kızgın olur.” (Müslim 1436)

Koca’ya gelince, ona deriz ki; ilk eşine karşı yumuşak ol, onunla olan güzel muameleni ve sevgini devam ettir. İlk günlerde kıskançlık şiddetli olur. Daha sonraki günlerde ise güzel muameleni devam ettirdiğin ve ona, onun senin yanındaki kıymetini hissettirdiğin takdirde bu kıskançlık azalacaktır.

Şayet kadın geceleme hakkından feragat edip bu hakkını kumasına verirse bu caiz olan bir şeydir. Bu durumda kocanın o eşin yanında gecelemesi gerekmez.

Ancak sana nasihatim, onu yalnız bırakma. Bilakis yanında gecele. Eğer seni rahatsız ederse onu evin içinde (başka bir odada) yalnız bırak. Sana “Ben hakkımdan vazgeçiyorum” dese dahi onun gününde kumasının yanında geceleme. Çünkü onun hakkından feragat etmesi şüphesiz onun kıskançlığından kaynaklanmaktadır. Onun gecesinde onun yanında gecele ve ona yumuşak davran, umulur ki bu muamelenle Allah onu hidayete iletir ve o da doğruya geri döner.

Allah-u Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA