İDRAK MEDYA

Besmele, Fatiha suresinin ayetlerinden bir ayet midir?

Besmele, Fatiha suresinin ayetlerinden bir ayet midir?
09 Şubat 2019 - 15:15

Besmele, Fatiha suresinin ayetlerinden bir ayet midir?

SORU: Besmele, Fatiha suresinin ayetlerinden bir ayet midir? Sesli namazlarda gerek Fatiha’nın başındaki gerekse Fatiha’dan sonra okunan surenin başındaki besmele niçin sesli okunmuyor?

CEVAP: İlim ehli besmelenin Fatiha suresinden bir ayet olup olmadığında ihtilaf etmişlerdir. Fakihlerin ve karilerin çoğunluğu besmelenin Fatiha’dan bir ayet olmadığı görüşündedirler. Fatiha’dan bir ayet olmadığı için de sesli namazlarda sesli olarak okunmaz.

Sahih-i Müslim’de Enes b. Malik’in -Allah ondan razı olsun- şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Nebi ﷺ’in, Ebu Bekir’in, Ömer’in ve Osman’ın arkasında namaz kıldım. Onlar “Elhamdulillahi rabbil âlemin” ile başlıyorlardı, “Bismillahirrahmanirrahim”i ne okumanın başında ne de sonunda zikretmiyorlardı.” (Müslim: 399)

Âlimlerden bir grup da besmelenin, surelerin başlarında inen müstakil bir ayet olduğu ve onun için de Kur’an’da yazıldığı görüşündedirler.

Allah-u Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA