İDRAK MEDYA

Bu kişi mümin değil midir?

Bu kişi mümin değil midir?
09 Ocak 2019 - 23:01

Bu kişi mümin değil midir?

SORU: Münkeri kalple değiştirmek imanın en zayıfı olduğuna göre münkeri kalbiyle bile değiştirmeyenin hükmü nedir? Bu kişi mümin değil midir?

CEVAP: Evet mümin değildir. Kim münkeri ne eliyle, ne diliyle nede kalbiyle değiştirmezse bu kişi mümin değildir.

Sahih olarak rivayet edilen bir hadiste Nebi ﷺ şöyle demiştir: “Sizden kim bir münker görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye güç yetiremezse diliyle değiştirsin. Şayet diliyle de değiştirmeye güç yetiremezse kalbiyle değiştirsin. Bu da imanın en zayıfıdır.” (Müslim/78)

Müslim’in rivayet ettiği diğer bir hadis de şu şekildedir: “Kim eliyle onlara karşı cihad ederse o mümindir. Kim diliyle onlara karşı cihad ederse o mümindir. Kim kalbiyle onlara karşı cihad ederse o mümindir. Bunun ötesinde hardal tanesi kadar iman yoktur.” (Müslim/80)

Bundan anlaşılmaktadır ki; kalpte Allah’ın kerih kıldığı şeyi kerih görme yoksa bunda imandan hiçbir şey ve hardal tanesi kadar da iman yoktur. Kalbin inkârı imanın son sınırıdır.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA