İDRAK MEDYA

Cehennem

Cehennem
11 Haziran 2019 - 20:45

Cehennem

Cehennem, Allah’ın ﷻ, emrine muhalefet karşılığında, içinde hiçbir ferahlığın bulunmadığı bilakis birçok azabın bulunduğu, acı, keder ve hüsranın olduğu ve kendisinden sakınılması gerektiğine dair kullarını kendisiyle uyardığı bir mekândır.

Cehennem Allah’ın öfkesi diye tabir edilen, içinde kâfirleri ebedi bir hezimete uğratacak ve görevlerinin konumu bakımından güçlü ve Allah’ın emirlerine karşı çıkmayacak zebanilerle dolu bir yerdir.

Yaratılmış bütün insan ve cinlerin cehennemi göreceği gibi Allah’ın takdir ettiği kullar dışında –ki bu büyük bir azınlıktır- inkâr edenler inkârları sebebi ile bölük bölük oraya sevk edilecektir. Cehenneme girecek cennetlikler ise Allah’ın takdir ettiği kadar bir süre orada kaldıktan sonra oradan çıkarılacak ve hayal veya hayat nehrinde (İmam Malik burada ihtilaf etmiştir) yıkandıktan sonra Allah’ın kendisi için hazırladığı cennete girecek.

Ayrıca cehennemliklerin orada bir de azıkları olacaktır. Bu azıklardan başlı başına bazıları şunlardır; Zakkum ağacı meyvesi, kötü kokulu ve hiçbir doyurucu özelliği bulunmayan diken, kaynatılmış irin ve su gibi.

Nebe gazetesinin konu ile ilgili yayımlamış olduğu infografik

Öte yandan cehennem ehlinin en büyük bedbahtlığı ise Allah ﷻ hiçbir şekilde görememeleri ve O’nunla ﷻ konuşamamalarıdır.

Unutulmaması gereken asıl meselemiz; Allah’ın ﷻ bizi yalnızca O’na ﷻ ibadet etmemiz için yaratmış olması ve dünyayı hangimizin daha iyi işler yapacağını görmek için bir imtihan yeri kılmış olmasıdır.

Fakat ne var ki o çok yalancı ve aldatıcı şeytan birçok insanı hak olan yoldan saptırıp cehenneme odun haline getiriyor.

Allah’tan ﷻ dileğimiz, gölgesinde bile bir ferahlığın bulunmadığı, yiyecek veya içeceklerinde bir tadın olmadığı bilakis en acı tatların bulunduğu, ebedi bir hüsran yeri olan ve kendisinden söz ettirdiği zaman bile bir korkuya vesile olan cehennem azabından bizleri muhafaza etmesi ve bizleri cennetteki daimi nimetlere varis kılmasıdır. Âmin.

Allah emrinde mutlak galip olandır, fakat insanların çoğu bilmezler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA