İDRAK MEDYA

F-35’lerin Kuşlara Çarpması ABD’ye Pahalıya Mal Oluyor

F-35’lerin Kuşlara Çarpması ABD’ye Pahalıya Mal Oluyor
15 Mayıs 2019 - 12:57

F-35’lerin Kuşlara Çarpması ABD’ye Pahalıya Mal Oluyor

Müslümanların günümüzün filleri olarak adlandırdıkları ve İslam Devleti’nin tüm dünyaya karşı savaştığı savaşta büyük bir etkisi olan uçakların milyonlarca dolarlık zararları önlemiyor.

Marine Corps Times gazetesi, F-35 savaş uçaklarının vahşi kuşlarla çarpışması yüzünden ABD Hava Kuvvetleri’nin ciddi kayıplar yaşadığını belirtti.

Bu tür olayların, F-35’lerde hasara yol açması nedeniyle her yıl ABD ordusunu milyonlarca dolar zarara uğrattığı ifade edildi.

Japonya’nın Iwakuni hava üssüne ait F-35’in geçtiğimiz hafta havada bir kuşla çarpışması sonucu pilot tatbikatı yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Binbaşı Eric Flanagan, gazeteye açıklamasında, bu olay sonucu 2 milyon dolarlık zararın oluştuğunu bildirdi.

Benzer olay geçtiğimiz günlerde ABD’nin New Mexico eyaletindeki Holloman poligonunda da meydana geldi. F-16 savaş uçağı iniş sırasında bir şahinle çarpışmıştı. Kuş, uçağın parçaları arasında sıkışıp kalmıştı.

F-35’in parçaları arasına sıkışan şahin

ABD medyasının verdiği bilgiye göre, geçen yıl sivil uçaklarının kuşlara çarptığı vaka sayısı 14 bin 500’ü geçmişti. Bu, günde yaklaşık 40 vaka demek.

Bu bağlamda, poligonlar ve havalimanları yakınlarında uçan kuşların silahla vurulması olayları giderek artıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA