İDRAK MEDYA

HTŞ Milislerinin Yeraltı Yapılanması

HTŞ Milislerinin Yeraltı Yapılanması
11 Ocak 2019 - 13:05

HTŞ Milislerinin Yeraltı Yapılanması

İdlib bölgesinde hâkimiyet sürdüren HTŞ milislerinin yeraltı yapılanmaları gün yüzüne çıkıyor.

İdlib şehir merkezinin 7 km güneyindeki Kurin köyünde 14 yaşındaki ‘Hamid Semir Bizar’ adlı bir çocuk geçtiğimiz günlerde kaçırıldı. Ardından kendi köyünün 3-4 km uzağındaki bir çiftlikte tutuldu.

Kaçırıldığı günün ertesi günü, kendisini kaçıran şahısların bir anlık boşluğundan faydalanan çocuk tutulduğu yerden kaçarak evine geldi. Ailesine haber vermesi üzerine köyde bulunan akrabaları ile çocuğun tarif ettiği çiftlik aile tarafından basıldı.

Ailenin ani baskını ile çiftlikte bulunan HTŞ’ye bağlı Özbekistan uyruklu 2 yabancı milis aile tarafından tutuklandı. Aynı zamanda çiftlikte bulunan ve aynı köylü olan kaçırılan bir diğer esir çocuk da ailesi tarafından kurtarıldı.
Milislerin küçük çocuk için 70 bin dolar yetişkin şahıs için ise 500 bin dolar fidye talep ettikleri öğrenildi.

Daha sonra olay yerine gelen HTŞ milisleri Özbeklerin kendilerine teslim edilmesini istedi. Milislerin kendilerine teslim edilmediği takdirde aileyi tutuklayacağını ve bunun için gerekirse zor kullanacağını dile getiren HTŞ milisleri Özbek savaşçılarını ailenin elinden alarak köyü terk ettiği aktarıldı.

Fidyeci grubun emirinin aynı köyden HTŞ komutanı Ebu Kanco Seyid El-Ais olduğu ve bu komutanın geçen yıl köyün ortasında kız kardeşini boşayan eniştesini tüm insanların gözü önünde öldürdüğü ve bunun hiçbir haber kanalı tarafından haber yapılmadığı ve Ebu Kanco hakkında hiç kimsenin herhangi soruşturma açmadığı aktarıldı.

Daha önceden çok sayıda doktor, işadamı ve yardım kuruluşu müdürlerini kaçıran HTŞ milisleri aldıkları yüklü miktardaki paralar karşılığında kaçırdığı kişileri serbest bıraktıkları çok defa gündeme gelmişti.

HTŞ’nin aylık 100 dolara çalışan fakirleri dahi tutuklatıp bunları da 1500 dolar karşılığında serbest bıraktığını belgeleyen Orient kanalı muhabiri ertesi gün İdlib şehir merkezinde düzenlenen silahlı suikast ile öldürülmüştü.

HTŞ Emirleri daha önce yaptıkları açıklamalarda ABD ve Avrupa için bir tehdit oluşturmadıklarını oralara saldırı planları yapmadıkları amaçlarının sadece Suriye’yi özgürleştirmek olduğunu ifade etmişti. Bu grup her ne kadar Beşar Esad rejiminin halka yaptığı zulümleri bahane ederek savaşıyorsa da kendisinin Müslüman halka yaptığı zulüm ve eziyetler Beşar Esad’ı aratmıyor.

Fakir halktan %25 vergi alan bu zulüm şebekesi aynı zamanda yurtdışından gönderilen insani yardımlara el koyup kendi milisleri arasında dağıtıyor ve arta kalanı ise piyasada satıyor.

Çadır kentlerde kalan halk ise göstermelik birkaç foto karesi için bazen insani yardım alabiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA