İDRAK MEDYA

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti Şeriatı Tatbik Ediyor mu?

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti Şeriatı Tatbik Ediyor mu?
27 Nisan 2019 - 17:30

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti Şeriatı Tatbik Ediyor mu?

HTŞ’de daha önceden birçok farklı alanda emirlik yapan İsam El-Hattab, HTŞ bünyesinde istihbarat bölümünde çalışırken daha sonradan HTŞ’nin üst düzey komutanları tarafından Kurtuluş Hükümeti’nde çalışması için Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı Adalet Bakanlığı’nda görevlendirildi.

Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı Adalet Bakanlığı’nda yapılan işkence, zulüm, mahkemelerde güçlü olanı kayırma, suçsuz kişilerin üstüne işkenceler ile yapmadıkları suçları yıkmak gibi olaylara şahit olduktan sonra bundan rahatsız olduğunu dillendirdiğinde yine HTŞ milisleri üst düzey komutanları tarafından sebepsiz bir yere görevden alındığını ve sebebini sorunca da hiç kimsenin kendisine bir cevap vermediğini bildirdi.

İdlib bölgesinden yayın yapan OGN TV haber kanalına verdiği röportajda Kurtuluş Hükümeti’nin Allah’ın Şeriatı ile hükmedip etmediği soruluyor.

El-Hattab’ın verdiği cevap ise çok ürkütücü; Allah’ın şeriatını tatbik etmek bir yana zulüm, işkence, adam kayırma, vb. birçok adaletsizlik ve menfaat ilişkileri olduğunu itiraf etti.

İsam röportajın bir kısmında şunları dile getirdi: “Adalet bakanlığında şeriat uygulanmıyor. Neticesini herkesin görür olduğu arabuluculuk, heva ve rastgele şeyler uygulanmaktadır.

Bunu ancak, görmek istemeyen veya işleri gelişigüzel ve başıboş bir şekilde bırakmak isteyenler yani bölgeyi tehlikeye atanlar ve insanların arzu ve isteklerine teslim edenler görmemektedir.

Şeriatın uygulanmadığına bir örnek vereceğim. Yani ben niçin yargıda şeriat uygulanmıyor diyorum. Ben bizatihi gördüğüm veya güvenilir kişilerden işittiğimi anlatıyorum. Davalardan birinde birçok insanla üç mahkemede davası olan bir kişi vardı. Bu davadan adalet bakanının haberi olunca diğer tarafın aleyhine dava sonuçlandı.

Orada bulunanlardan birisi ben de oradayken adalet bakanına “Dava falanca kişinin lehineydi şimdi niye değişti de falanca kişinin lehine oldu” diye sorunca adalet bakanı da ona “Bu adam için falan kişi benimle konuştu. Onun için ben onun söylediğinden başka bir şey yapamam. Bu mesele bitmiştir.” dedi. Bakanın söylediği kendisiyle konuşan bu kişi, belirli bir bölgeyi elinde bulunduran güçlü bir askeri taraftı.

İşte adalet bakanlığında işler böyle yürümektedir. “Falanca kişi bu dava için konuştu, falanca kişi şu dava için konuştu, dolayısıyla biz de bu şekilde hüküm veriyoruz” şeklinde işler yürümekte. Konuşan kişinin gücüne göre hükümler vermek de şeriata göre değil.”

Videonun tamamı için: https://www.youtube.com/watch?v=MDgSKRnRNqc

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA