İDRAK MEDYA

Hurras Ed-Din’den HTŞ’ye Beyanat

Hurras Ed-Din’den HTŞ’ye Beyanat
31 Ocak 2019 - 21:21

Hurras Ed-Din’den HTŞ’ye Beyanat

Hurras Ed-Din şeri kadısı, Eski Nusret Cephesi genel şer’î kadısı Dr. Sami el Ureydi ve Hurras Ed-Din genel komutanı, Eski Nusret Cephesi genel askerî mesulü Ebu Hemmam Eş Şamî HTŞ’nin aldığı son kararlar hakkında birlikte bir beyanat yayınladı.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. {Ayrılığa düştüğünüz herhangi bir şeyde hüküm vermek Allah’a mahsustur.}
Hamd Allah’a mahsustur. Selam Allah’ın seçtiği kulları üzerine olsun.
Bundan sonra;

Özgürleştirilmiş bölgelerde geçen uluslararası komplolar, düşmanın saldırıları ve sınırlı bölgelerde Mücahidlere uygulanan ablukanın ortasında Tahriru’ş Şam Heyeti’ndeki bazı komutanlıkların geçtiğimiz günlerde bize sundukları öneri bizi şaşırttı.

En önemlileri şunlar:

1- Feylak uş-Şam’dan olması tercih edilen, Feylak’tan ya da rejimden ayrılarak ÖSO’ya katılan subaylardan bir subayın komutanlığında askeri bir meclis oluşturmak. Bu meclisin özgürleştirilmiş bölgelerde savaş ve barış kararı vermeye yetkisi olması.

2- HTŞ’nin nizama uluslararası karayolunu açmasına engel olmamak.
Biz Heyet’in önceki görüşlerini ve direktiflerini bildiğimiz için ve de özellikle bu zamanda ve bu gibi şartlarda sahada meydana getireceği kötü sonuçları bildiğimiz için bu önerinin HTŞ tarafından sunulmasını tuhaf karşıladık.

Bu durum bizim sessizliğimizi bozmamıza ve kardeş Cevlanî’nin ayrılmasından sonra Tahrir uş-Şam Heyeti’nde bulunan, almadığımız silahlarımızı ve haklarımızı talep etmemize yol açtı. Ve anladık ki silahlarımız ve haklarımız konusundan susmamız doğru değil. Ve bugün onlardan silah ve haklarımızı istiyoruz.

Bu silah ve haklar önceden bizim aramızda tartışılmalı meselelerdendi. Bunlar hakkında şimdiye kadar hüküm ve karar verilmemişti, verilsin ki biz cihad yolumuzu ahdettiğimiz menhec üzere onunla tamamlayalım.

Vakit, bölgesel kuvvetlerin etkisinden ve onların talimatlarına boyun eğmekten uzak kalarak genel seferberlik ve rejimin kuvvetini kırma vaktidir. Vakit, rejimi ekonomik olarak zorlamak ve ona uzanan yolları kesme vaktidir. Yollarını açma ve içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizden çıkarma vakti değil.

Vakit, tüm Müslümanların güçlerini tek bir proje yönünde birleştirme vaktidir. Bu, rejimin saldırılarını bastırma ve askerî gücünü kırma projesidir.

Eski Nusret Cephesi genel askerî mesulü Ebu Hemmam Eş Şamî
Eski Nusret Cephesi genel şer’î kadısı Dr. Sami el Ureydi
24 Cemaziyelevvel 1440

Söz konusu beyanat

Beyanatta açıkça görülüyor ki HTŞ silahlı gruplarını ÖSO çatısı altında eski bir Nusayri subayının emri altında toplamak istiyor. Büyük oranda diğer grupların onayını almış olmalılar ki ÖSO gruplarından şuana kadar aykırı bir ses çıkmadı. Tek itiraz eden ise Hurras Ed-Din grubu oldu.

Geçtiğimiz günler Yeni Şafak gazetesinin yapmış olduğu “HTŞ, ÖSO’ya katılacak” iddiaları, HTŞ resmi haber ajansı İBA tarafından yalanlanmıştı. Bugün ise Hurras Ed-Din liderlerinin bu iddiaları destekler yöndeki açıklamaları akıllara soru işareti getirdi. Kim yalancı, HTŞ mi Hurras mı? İBA tarafından yapılan yalan haberlere ve sahanın durumuna bakacak olursak eğer, HTŞ’nin geçmişte birçok yalanı ortaya çıkarılmış idi.

Beyanatta yer alan bir diğer konu ise Halep-Dımeşk otoyolunun Nusayri milislerine teslim edilmesinin söz konusu olması. Bu yol Suriye ordusu tarafından önemli bir yol olması sebebi ile Rusya tarafından Soçi kongrelerinde bu yolun Nusayri rejimine teslim edilmesi istenmişti. Bugün gelinen süreçte görünen o ki Soçi’de alınan kararları kabul edenler için hain ve uşaklar diyen HTŞ tarafı, bugün sahada bizzat kendisi Soçi’de alınan kararların yürürlüğe girmesini sağlayan ve ona destek veren olarak gözüküyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA