İDRAK MEDYA

İslam Devleti’nden Yeni İnfografik ‘Kurban Bayramı’

İslam Devleti’nden Yeni İnfografik ‘Kurban Bayramı’
10 Ağustos 2019 - 17:02

İslam Devleti’nden Yeni İnfografik ‘Kurban Bayramı’

İslam Devleti’nin haftalık olarak yayın yapan Nebe gazetesinin 194. sayısında ‘Kurban Bayramı’ isimli yeni bir infografik yayınlandı.

Kurban Bayramı, İslam’ın izin verdiği iki bayramdan (Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’ndan) biridir.

Kurban Bayramı’nda kurban kesmek, Allah ﷻ’nun imkânı bulunan Müslümanlar üzerine vacip kıldığı ve İslam’ın şartlarından bir şarttır. Kurban kesme ameli Allah’ın nezdinde önemli amellerdendir. Allah ﷻ şöyle buyurdu: “Kuşkusuz biz sana Kevser’i verdik. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.” (Kevser 1-3)

Kurban Bayramı’nın süresi 4 gün olup bu günlerde oruç tutmak dışında diğer ibadetlerde bir değişiklik bulunmaz.

Ayrıca kurban kesecek kişinin Zilhicce ayının başından başlamak üzere kurbanını kesene kadar tırnaklarından ve vücudundan herhangi bir kıla dokunmaz (kesmez). Ta ki kurbanını Allah’ın adıyla keser. Daha sonra vücut temizliğini yapar. Kişi kurbanını, bayramın dördüncü gününde kesse bile o güne kadar tırnaklarını kesmez ve vücudundan herhangi bir kıla dokunmaz.

Kurban Bayramı’nda meşru olan ibadetler başlıca şöyledir; Namazdan sonra tekbir getirmek, Bayram namazı için gusül almak, koku sürünmek ve en güzel elbiselerini giymek, tekbir getirerek namazgâha gitmek, namazgâha bir yoldan gidip başka bir yoldan dönmek, Bayram namazından sonra kurban kesmek, sıla-i rahimde bulunmak, gazvelere katılmak, ribat tutmak gibi amellerdir.

Bununla birlikte Kurban Bayram’ının bu günlerinde birçok insan tarafından işlenen, tekbirde sahabeden varit olandan daha fazlasını söylemek, kabir ziyareti için bu günü has kılmak, helva, çiçek ve benzeri şeyleri kabirlere sunmak, erkek ve kadınların karışması ve mahremi olmayan bir kadınla tokalaşmak, haram olan oyun ve eğlenceye dalmak, yemede, içmede ve giyimde israf etmek gibi bidatlerden de uzak durmamız gerekir.

Allah ﷻ’ndan bu mübarek günleri en faziletli şekilde idrak etmemizi ve bizi bu günlerden bütün günahlarımızdan sıyrılmış olarak tertemiz bir şekilde çıkarmayı ve hem sizden, hem de bizden kabul buyurmasını diliyoruz….

Allahumme Âmin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA