İDRAK MEDYA

Kadınların biat etmeleri gerekir mi?

Kadınların biat etmeleri gerekir mi?
31 Ekim 2018 - 15:18

Kadınların biat etmeleri gerekir mi?

SORU: Kadınlar, Mü’minlerin Emiri’ne nasıl biat ederler ve özel olarak biat etmeleri gerekir mi?

CEVAP: Mazeri –Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir: “Ehlü’l Hal vel Akd”ın/halife seçen heyetin halifeye biat etmesi yeterlidir. Herkesin halifenin yanına gelip elini onun eline koyup biat etmesi gerekmez. Bilakis ona itaat etmesi, ona muhalefet etmeyerek ve ona karşı gelmeyerek ona boyun eğmesi yeterlidir.”

Nevevi –Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir: “Herkesin imama gelip elini onun eline koyup ona biat etmesi vacip değildir. Bilakis gerekli olan ona itaat etmek, ona muhalif olmamak ve ona karşı gelmemektir.”

Bu zikrettiklerimize binaen; kadınların imama direk olarak veya onun yerine geçen biri aracılığı ile biat etmeleri, halifenin meşruluğunu ve ona itaat etmenin vucubiyetini kabul ettikleri sürece vacip değil caizdir.

Zira Mü’minlerin annesi Aişe’den -Allah ondan razı olsun- rivayet edilen bir hadiste o şöyle demiştir: “Hayır, vallahi Rasulullah ﷺ’in eli asla bir kadının eline değmedi. Ancak O, onlardan sözle biat alıyordu.” (Buhari 5288, Müslim 1866)

Allah-u Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

Müslüman31 Ekim 2018 / 19:17Cevapla

Fetva kurumuna nasıl sorarız??

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA