İDRAK MEDYA

Kız kardeşim evlenirse kim bu çocuklara bakmakla yükümlüdür?

Kız kardeşim evlenirse kim bu çocuklara bakmakla yükümlüdür?
08 Şubat 2019 - 18:12

Kız kardeşim evlenirse kim bu çocuklara bakmakla yükümlüdür?

SORU: Kız kardeşimin kocası vefat etti. Arkasında da en büyüğü 10 yaşında olan 4 yetim bıraktı. Kız kardeşim evlenirse kim bu çocuklara bakmakla yükümlüdür? Vefat eden kocasının ailesine vermesi gerekir mi?

CEVAP: Bu soruda iki mesele vardır;
Birinci mesele; yetimlerin nafakası/geçimi kime vaciptir:
Hiç şüphe yok ki yetimleri gözetmek ve onların nafakaları/ihtiyaçlarını karşılamak şeran vaciptir. Asıl olan, şayet babalarından kendilerine miras kalmışsa o mirastan harcamalarıdır. Şayet babalarından miras kalmamış veya ihtiyaçlarına yetecek kadar kalmamışsa ve dedeleri varlıklı ise bu durumda onların nafakaları dedelerine vacip olur. Şayet dedeleri onların nafakalarına güç yetiremiyorsa yetimlerin amcalarına ve bu şekilde varislere yetimlerin nafakaları vacip olur.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Onların yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir. Hiçbir kimse gücünün üstünde bir şeyle sorumlu tutulmaz. Hiçbir anne ve hiçbir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın. (Baba ölmüşse) mirasçı da aynı şeyle sorumludur.” (Bakara, 233)

Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Bakmakla yükümlü olduğun kişilerle başla; Annen, baban, kız kardeşin, erkek kardeşin sonra da sana en yakın olanlarla başla.” (Müsnedi Ahmed 7105, Nesai 2532)

İkinci mesele; çocuğa bakma (çocuğu yanına alma) meselesidir:
Çocuğa bakmak çocukların hakkıdır ve bu konuda onların maslahatı gözetilmelidir. Anneye vacip olan çocuklarını gözetip kollamasıdır. Anne evlenirse annenin durumu şu iki hal üzeredir;

Birincisi: Dede ve amca gibi babanın mirasçıları çocukları istemesi durumunda çocukların almaları onların hakkıdır. Çünkü Nebi ﷺ’in yanına bir kadın gelip kendisine “Ey Allah’ın Rasulü benim bu oğlum; benim karnım onun için kap olmuştu, memem onun için kırba olmuştu, kucağım onun için koruma yeri olmuştu. Onun babası beni boşadı ve onu benden çekip almak istiyor.” deyince O da şöyle dedi: “Sen evlenmediğin sürece oğluna en çok hak sahibi olansın.” (Müsnedi Ahmed 6707, Ebu Davud 2276)

İkincisi: Babanın mirasçıları çocukları istemezlerse bu durumda annenin çocukları yanında bırakıp onları gözetmesinde bir beis yoktur.

Allahu Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA