İdrak Medya

Kur’an tefsirinde Sâbûnî’nin “Safvet’üt-Tefasir” isimli kitabına güvenebilir miyim?

Kur’an tefsirinde Sâbûnî’nin “Safvet’üt-Tefasir” isimli kitabına güvenebilir miyim?
24 Şubat 2019 - 18:26

Kur’an tefsirinde Sâbûnî’nin “Safvet’üt-Tefasir” isimli kitabına güvenebilir miyim?

SORU: Kur’an tefsirinde Sâbûnî’nin “Safvet’üt-Tefasir” isimli kitabına güvenebilir miyim?

CEVAP: Muhammed Ali Es-Sâbûnî’nin “Safvetü’t-Tefasir” isimli kitabına güvenme ve onun ismine de aldanma, zira onun ismiyle müsemması birbiriyle çelişmektedir.

Her ne kadar “Safvetü’t-Tefasir” kitabının ibaresi kolay olsa da yazarı Eş’ari itikadındadır. Bunun yanı sıra o, ilmi emanete sahip çıkmamış bilakis altınla samanı birbirine karıştırmıştır. Çünkü O, selef menheci üzere olan İbn-i Cerir ve İbn-i Kesir’in tefsiri ile Mutezile olan Zemahşeri’nin tefsiri, Rafızi olan Radi’nin tefsiri, Rafızi olan Tabresi’nin tefsiri, Eş’ari olan Razi’nin tefsiri, Eş’ari ve taassup ehli bir kabirci olan Savi’nin tefsirini ve buna benzer diğer birçok tefsiri birbirine karıştırmıştır.

“İçtiğin berrak (su) seni aldatmasın
Çünkü belki de bulanıklıkla karışmıştır.”

Soruyu soran kardeşim! Şayet bir tefsir kitabına güvenmek istiyorsan Hafız Ebuü’l-Fida İbn-i Kesir Ed-Dımeşki’nin -Allah O’na rahmet etsin- “Tefsiru’l-Kurani’l-Azim” kitabına sıkıca sarıl.

Başarı Allah’tandır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

  • Beğendim --> 3
  • Begenmedim --> 0
  • Güzel Ama Geliştirilebilir. --> 1
  • Kararsızım --> 0
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAKMEDYA ' ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yanlız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 iDRAKMEDYA