İDRAK MEDYA

Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?
07 Ocak 2019 - 21:08

Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

SORU: Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

CEVAP: Sünnetteki genel nasslar, Mehdi’den önce halifelerin geleceğine delalet etmiştir. Bu halifelerden bazıları Raşit halifelerdendir, bazıları ise değillerdir. Raşit halifeler 12 tanedir. Nitekim Sahihi Müslim’de şu hadis rivayet edilmiştir: “Bu din, insanların arasında 12 halife olduğu sürece ayaktadır. Bu Halifelerin hepsi de Kureyş’dendir.” (Müslim/10)

Bu Halifelerin peş peşe olmaları şart değildir. İmam İbn-i Kesir “El-Bidaye ven-Nihaye” isimli kitabında şöyle demiştir: “Diğerleri şöyle demişlerdir: ‘Bilakis bu hadiste peş peşe olmasalar bile Kureyş’den adaletli 12 halifenin olacağının müjdesi vardır’.” (El-Bidaye ven-Nihaye 6/198)

İlim ehli, Ebu Bekir Es-Sıddık’ı, Ömer b. Hattab’ı, Osman b. Affan’ı, Ali b. Ebu Talib’i ve Hasan b. Ali’yi bu halifelerden saymışlardır. Bunların dışındaki halifeleri bu halifelerden sayıp saymama konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bu halifelerin sonuncusu olarak Muhammed b. Abdullah El-Mehdi’yi saymışlardır.

Bunlar 6 tanedir. Geriye 6 tane kalmaktadır. Şayet Abdullah b. Zübeyr onlardansa Mehdi’den önce geriye kalan 5 tanedir. Şayet Ömer b. Abdulaziz de onlardansa Mehdi’den önce geriye kalan 4 tanedir.

Bilgi Allah katındadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI

Osman8 Ocak 2019 / 07:52Cevapla

Bağdadide kureyşli ve halife değil mi onuda sayarsak geriye 3 kişi kalıyor dahada araştırınca bu biri mehdi diğerleride mehdiden sonraki halifeler.

Yani mehdinin çıkışı bağdadiden sonraya kalmış gibi gözüküyor.

    Enes8 Ocak 2019 / 17:04Cevapla

    Mehdiden sonra halife yok diye biliyorum Allahualem

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA