İDRAK MEDYA

Molla Bradley’in Taliban’ı ve Tağut Ülkelerle Sıkı Dostluğu (İran)

Molla Bradley’in Taliban’ı ve Tağut Ülkelerle Sıkı Dostluğu (İran)
16 Haziran 2019 - 16:00

Molla Bradley’in Taliban’ı ve Tağut Ülkelerle Sıkı Dostluğu (İran)

Molla Ömer’in Taliban’ından fersah fersah uzak olan Taliban Hareketi, ehlisünnetin katili Rafızi İran ile de sıkı ilişkilere sahip bir yapıya sahip. Nasıl sıkı ilişkisi olmasın ki Taliban kendi topraklarındaki Rafızileri bile kucaklarken?!

Bilindiği üzere Taliban Hareketi, kendi kontrolü altında yaşayan Rafızilerle karşı hoşgörülü ve kardeşçe yaşamaktadır. Hatta daha da ileri giderek Afgan olmasından ötürü onları kardeşleri olarak görüyorlar. Vatan kardeşliği!

Bilindiği üzere Taliban Hareketi, barış görüşmelerini Rafızi İran ile de sürdürüyor. Taliban Hareketi Ocak ayında İran’ın başkenti Tahran’a bir heyet gönderdiğini duyurmuştu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah yaptığı açıklamada heyetin, yabancı kuvvetlerin Afganistan topraklarından çekilmesinin ardından oluşacak durumu ve İran’la kurulacak iyi komşuluk ilişkilerini ele almak için İran’a gittiğini belirtmişti.

Bu işbirliği, özellikle 2014 yılından itibaren daha fazla gün yüzüne çıkmaya başladı. Çünkü 2014’te Afganistan’ın yeni cumhurbaşkanı olarak, Tahran’a daha yakın olan Hamid Karzai’nin yerine, ABD’nin Afganistan’daki varlığının devamını öngören “Stratejik Ortaklık” anlaşmasını iktidara gelir gelmez imzalayacağını söyleyen Eşref Gani seçilmişti.

Özellikle 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde gündeme gelen İran-Taliban işbirliği Tahran tarafından yalanlansa da, İran’ın Taliban’a silah, mühimmat ve mali destek sağladığına ilişkin bulgulara rastlanmıştı.

26 Aralık 2018’de resmi bir ziyaret kapsamında Kabil’de bulunan İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ülkesinin Taliban’la görüşmeler yaptığını teyit ederek benzer görüşmelerin ileride de devam edeceğini söylemişti.

Böylece son yıllarda sıkça gündeme getirilen Tahran-Taliban işbirliği iddiaları, ilk kez üst düzey bir İranlı yetkili tarafından teyit edilmiş olmuştu.

Ayrıca İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, İran’ın İslam Devleti’ne karşı Taliban ile iş birliği yapması gerektiğini belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Taliban Hareketi, nasıl olur da Irak ve Suriye’de ehlisünnetin katili, ehlisünnetin kanına ve ırzına susayan İran ile iyi komşuluk ilişkilerini konuşabilir?

Rafızilerin sabah akşam Sahabelere ve Allah Rasulü ﷺin hanımı annelerimize lanet ve küfür ettiklerini kendi ağızlarından işitebilirsiniz.

Bu nasıl bir yol? Bu nasıl bir menhec?

Allah’ı şahit tutarak söyleyebiliriz ki Taliban Hareketi’nin ne menhecinin ne de akidesinin Allah Rasulü ﷺ‘in bizlere ulaştırdığı din ile uzaktan yakından bir alakası yoktur.

Peki, ne oldu da eski düşmanlar dost oldu?

Elbette ki bu iki düşmanı bir araya getiren unsur İslam Devleti’nin Afganistan’daki varlığı idi. Allah’ın dinini savunan ve koruyan İslam Devleti’nin Afganistan’da giderek genişlemesi ve hicret için gelen muhacirlerin sayısının artması ile tüm küfür milletlerinin korktuğu gibi İran’ı da bir korku sardı.

Böylelikle İran’ın İslam Devleti’nin bölgedeki faaliyetlerinden ötürü, eski ideolojik düşmanı olan Taliban’la işbirliği arayışına girmiş oldu.

Taliban; Özbekistan, Tacikistan, Pakistan ve Çin gibi tüm komşu ülkelere vaadettiğini İran’a da vaadetmişti elbette. Afganistan’ın gelişimi için uyum içinde bir yaşam ve kendi sınırlarını aşmayan savaş politikası.

Taliban’ın iyi komşuluk ilişkileri kuracağı tüm bu ülkelerde Müslümanlar zillet altında bir yaşam sürüyor. Taliban Hareketi, tağutların gölgesi altında işkence, hapis, ölüm gibi her türlü zulmü yaşayan Müslümanları kurtarmak için kılını kıpırdatmayacak, aksine bu ülkelerin zulümlerine susarak onların zulmüne ortak olmuş olacak.

Kendisini Allah Rasulü ﷺ‘in dinine nispet eden bu sapıtmış taife bu ülkelerin zulümlerine ortak olmak yerine Allah Rasulü ﷺ‘in yaptığı gibi Müslümanları bu zalimlerin elinden kurtarması gerekmez miydi?

Taliban Hareketi’nin zulme sessiz kalması yetmezmiş gibi zulüm için ayaklananlara karşı koyacaklarını, kendi tabirleri ile içlerinden dış ülkelere gidecek zararları engelleyeceklerini de kendi ağızlarından işitmiştik.

Şimdi soruyoruz ey akıl sahipleri?
Bunca delile rağmen halen Taliban’ın sözde emirliğinin İslami olduğunu söyleyebilir miyiz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA