İDRAK MEDYA

Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakkı

Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakkı
11 Temmuz 2019 - 20:45

Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakkı

Allah’ın ﷻ Müslümanlar üzerinde ki en büyük nimeti hiç şüphesiz onları birbiri ile kardeş kılmasıdır. Nitekim Allah ﷻ şöyle buyurdu: “Allah’ın size olan nimetini hatırlayın; Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz.” (Âl-i İmran 103)

İki Müslüman kardeşin birbiri üzerinde belirli hakları vardır. Bunlar; Öldüğünde cenazesinde bulunması, ona zulmetmemesi, onu düşmana teslim etmemesi, onu yardımsız bırakmaması, onu küçük görmemesi, ona üç günden fazla küs kalmaması, ona selam vermesi, davetine icabet etmesi, ona nasihat etmesi, hapşırdığında elhamdülillah dedikten sonra ona yerhamukallah demesi, hastalandığında onu ziyaret etmesi gibi kısaca her anında yanında durması ve onun dertlerini kendi derdiymiş gibi çözmesi gerekir.

Ayrıca iki Müslümanın birbiri üzerindeki en büyük haklarından biride, ona iyiliği emredip kötülükten alıkoymasıdır. Hele ki şimdi ki zamanda cihadın farz-ı ayn olduğu ve İslam ümmetinin bu sıkıntılı zamanında bir Müslümanın oturması olacak iş değildir. Bununla beraber oturan birine nasihat edip onu imani olarak güçlendirip onu cihada teşvik etmemek daha büyük bir hatadır.

Nebe gazetesinin konu ile ilgili yayınlamış olduğu infografik

Öte yandan kişi sözleri ve hitaplarıyla Müslüman kardeşine zulmetmemeli ve onu kıracak söz ve davranışlardan kaçınmalıdır. Onu kendi nefsine tercih etmenin en büyük takva amellerinden olduğunu da unutmamalı. Kardeşinin bir sıkıntısının olup olmadığını sormalı ve hatta kardeşinin haberi yokken araştırıp duruma göre hareket etmelidir.

Ribat veya amelye gibi amellerde kardeşinin yaralanması durumunda ilk işi kardeşi ile ilgilenmek olmalı ve onu geri çekilmenin söz konusu olduğu yerlerde kâfire bırakmamalı ve kardeşini korumalıdır.

Allah Azze ve Celle kardeşlerimizle aramızı hayır üzerine birleştirsin ve bizleri kıyamet gününde kendi gölgesi altında bir araya getirsin. Âmin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

Zebihullah12 Temmuz 2019 / 00:01Cevapla

Allahu ekber

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA