İDRAK MEDYA

Müslümanların Göz Ardı Ettiği Tehlike: “Sosyal Medya”

Müslümanların Göz Ardı Ettiği Tehlike: “Sosyal Medya”
Ebu Leys El-Anbari
Ebu Leys El-Anbari( [email protected] )
03 Ağustos 2019 - 19:23

Müslümanların Göz Ardı Ettiği Tehlike: “Sosyal Medya”

Yüce Allah’ın bizlere verdiği hidayet nimetine hamd ediyor ve O’nun hidayet ettiği yol üzere bir ölümü ondan temenni ediyoruz.

Evet, ‘ölüm’ her beşerin unuttuğu ama kendisinden kaçamadığı gerçek. Müslümanın hayatı ve ölümü elbette ki İslam üzere olmalıdır aksi takdirde bu edebi bir pişmanlığa sevk edebilir.

Lakin bugün sosyal medyada kendini tevhide ve selefe nispet eden öyle hesaplar görüyoruz ki profillerinde tevhidi ve İslam’ı andıran yazılar olmasa bizden olduğunu bilemeyeceğiz!

Niyetlerin Kayması
Sosyal paylaşım sitelerine davet amaçlı girdiğini iddia eden bu insanların bir süre sonra niyetlerinin kaydığını ve asıl amaçlarından fersah fersah uzak işlerle ilgilendiklerini görüyoruz. Durum o kadar vahim ki bazı kardeşlerimizin ve bacılarımızın birbirlerine haram olduklarını unuttuklarını ve sözde ‘evlilik’ bahanesi ile flört ettiklerini onlarca profilde görebilmekteyiz.

Bu Allah’ın ve Rasûlu ﷺ’in bizlere öğrettiği yollara ne kadar da uzaktır!

Bu niyetlerin kayması ile ortaya çıkan tehlikelerden sadece birisidir. Diğerlerine gelecek olursak; insanı kibir hastalığına sevk eden sosyal paylaşım sitelerinde beğeni ve yorum almak!

Evet, bazı erkek ve kadın profiller beğeni hastalığına yakalanmış durumda. Davet amacı ile açılan hesap bir anda kendini beğendirmek için türlü türlü paylaşımlarda bulunan bir profile dönüşüyor.

Bu gibi hasletler niyetlerin kayması ile ortaya çıkan durumlardır ki bu durumlara düşen kardeşlerimize ve bacılarımıza tevbe etmelerini nasihat ediyoruz.

“Tevbe edenler, (hatasını) düzeltenler ve (yanlış yaptığını insanlara) açıklayanlar (bu lanetten) istisnadır. Bunların tevbesini kabul edeceğim. Ve ben (tevbeye muvaffak kılan, tevbeleri çokça kabul eden) Et-Tevvâb, (kullarına karşı merhametli) Er-Rahîm olanım.” (Bakara, 160)

Kendi Ellerimizle Kendimizi İhbar Ediyoruz
İşin boyutunu kavramayan bazı kardeşlerimiz istemeden de olsa istihbaratın oyununa düşüyor ve kendilerine delil olacak şeyleri kendi elleriyle istihbarat unsurlarına vermiş oluyor. İslam Devleti, Nebe gazetesi aracılığıyla bu gibi durumlardan sakındıran ‘Tedbirinizi Alın 7’ isimli bir yazı yayınlamıştı. Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kendilerini İslam Devleti’ne nispet eden ve sizleri ağlarına düşürmek isteyen birçok istihbarat unsurunun sosyal medyada kol gezdiğini unutmamanızı ve sosyal medyada hiçbir kimseye özel bilgilerinizi vermemenizi nasihat ediyoruz.

“Söz Amel İster”
Sosyal medyada asan kesen ve herkesten daha çok Muvahhid (!) olan kardeşlerimizi de uyarmak isteriz. Bilindiği üzere her söz amel ister. Ağzımızdan çıkan her söz ile imtihan edileceğimizi unutmamak gerekir.

Allah Rasûlu ﷺ şöyle buyuruyor: “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır konuşsun ya da sussun.” [Tirmizî, Kıyamet 51, (2502).]

Kendi Ellerimizle Kâfirlere Teslim Ettiğimiz ‘Çocuklarımız’
İşleri ve zamanını çocuklarına ayıramayan Müslüman anne ve babalar çocuklarını ‘Sosyal Deccal’ olan Youtube’a teslim ediyor. Oysaki Müslümanlar olarak bizler çocuklarımızı kâfirlerin okullarına gitmekten sakındırıyoruz ve bunun küfür olduğuna inanıyoruz.

O zaman hangi vicdan ve akılla içerisinde küfrün, şirkin, haramın, masiyetin ve ahlâksızlığın olduğu Youtube’da çocuklarımızı başıboş bir şekilde bırakıyoruz?

Kur’an ve sünnete göre yetişmesi gereken çocuklarımızı tağuti okullardan alıkoyuyoruz da cebimizdeki Deccal’e mi teslim ediyoruz?

Müslüman anne ve babalara ilerde büyük sorunlar açacak bu durumdan kendilerini bir an önce kurtarmalarını ve ‘kusursuz casus’ olan cep telefonlarından uzak tutmalarını nasihat ediyoruz.

Son olarak kendini medyada İslam Devleti’ne nispet eden ama İslam Devleti – Medya Hisbe’sinin sosyal medyadaki kurallarını göz ardı eden kardeşlerimize yeniden bu kuralları hatırlatmak isteriz. Ve kendilerini nispet ettikleri İslam Devleti’nin kurallarına uymalarını nasihat ediyoruz:

  1. Kâfirlere ve ahlaksızlara bile olsa paylaşımlarınızda küfürlü, müstehcen veya ahlaka uygun olmayan sözler sarf etmek doğru değildir.
  2. Size küfredip sövseler dahi onlara aynı tarzda veya benzeri bir üslupta cevap vermek Müslümanın ahlakına uygun değildir.
  3. Küfürlü konuşan kâfir ve ahlaksızlara cevap yazmak da doğru değildir. Küfürlü konuşanları direk engelleyiniz.
  4. Küfürlü konuşanların küfürlü sözlerini, ahlaksızlıklarını ortaya koymak veya delil sunmak adıyla alenen yaymak da doğru değildir.
  5. Bacılarımızın profil resimlerine nikablı dahi olsa kendi resmini veya başka bir bayanın resmini koyması doğru değildir.
  6. Bacılarımızın hesaplarını kadın isimleriyle açması da doğru değildir. Bu konuda isimlerini düzeltmelerini onlara nasihat ederiz.
    Bacılarımız, kadın olduklarını belli etmeyecek ve münkere kaçmayacak her türlü meşru isimle kendilerine hesap açabilirler.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA