İDRAK MEDYA

Nafileler

Nafileler
13 Ağustos 2019 - 19:08

Nafileler

Nafile ibadetler farz ibadetlerden sonra en faziletli ibadetler olma özelliği taşımakla beraber Allah’ın ﷻ hoşnut olduğu ve Nebi ﷺ tarafından teşvik edilme özelliği taşıyan ibadetlerdir.

Nitekim Nebi ﷺ şöyle buyurdu: “Allah’u Teâlâ şöyle dedi; …Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder. Nihayet ben onu severim. Ben kulumu sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı mesabesinde olurum. Benden bir şey istediğinde de muhakkak ona istediğini veririm. Bana sığınmak isteyince de muhakkak onu korurum.” (Buhari 6502)

Nebe gazetesinin konu ile ilgili yayınlamış olduğu infografik

Nafile ibadetler kısaca farz ibadetlerinin tamamlayıcısıdır. Nafile ibadetlere kısaca; Gece namazı, Duha namazı, sadaka, Pazartesi ve Perşembe oruçları, Her ayın üç gün orucu, Davud a.s orucu, Kuran okumak ve Zikri daima diri tutmak gibi örnekler verilebilir.

İbadetler hususunda Allah ﷻ’nun bizden razı olacağı ibadeti kestirmek bize gayb olduğundan ötürü, küçük-büyük, gizli-açık demeden farz, nafile ve müstahab ibadetlere yönelmeli ve bir ciddiyet ortaya koyarak en güzel şekilde bu ibadetleri ifa etmeliyiz.

Allah ﷻ şöyle buyurdu: “Sana yâkin (ölüm) gelene kadar Rabbine ibadet et.” (Hicr 99)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA