İDRAK MEDYA

Nusayri Rejim Gözüne Maret Numan’a Dikti

Nusayri Rejim Gözüne Maret Numan’a Dikti
24 Ağustos 2019 - 16:39

Nusayri Rejim Gözüne Maret Numan’a Dikti

Nusayri Esad rejimi güçlerinin İdlib’in Han Şeyhun ilçesinin kuzeyine doğru askeri sevkiyat yaptığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) bugün yapılan açıklamada, Nusayri rejim güçlerinin Türk askeri gözlem noktasının etrafının kuşatmasının ardından stratejik konumdaki Han Şeyhun’un kuzeyine askeri sevkiyat gerçekleştirdiği belirtildi.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Rejim, Maret Numan’a doğru ilerlemesini sürdürmek için Han Şeyhun’un kuzeyine güçlerini konuşlandırıyor” dedi.

SOHR’a göre Rejim ve Rus savaş uçaklarının daha önce Maret Numan’a düzenlediği hava saldırıları sonucu bölge halkının çoğu yerinden edildi.

Han Şeyhun’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan Maret Numan üzerinde, geçtiğimiz günlerde rejimin bir kısmını kontrol altığına aldığı Şam – Halep otoyolu bulunuyor.

Analistlere göre Rusya’nın da desteğiyle rejim güçleri, Halep’in kuzeyinden başlayan Hama, Humus ve Şam’dan geçerek, güneyde Ürdün sınırına kadar uzanan önemli bölgeleri birbirine bağlayan can damarı konumundaki Şam-Halep otoyolunda daha önce kaybettiği bölgeleri yeniden almaya çalışıyor.

Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşma uyarınca İdlib ve çevresine HTŞ milislerinin korumasında 12 gözlem noktası kurmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA