İDRAK MEDYA

Nusayri Rejim İdlib’e Doğru İlerliyor: 100 Km Karelik Alan ve 34 Belde Muhaliflerden Ele Geçirildi

Nusayri Rejim İdlib’e Doğru İlerliyor: 100 Km Karelik Alan ve 34 Belde Muhaliflerden Ele Geçirildi
12 Ağustos 2019 - 15:05

Nusayri Rejim İdlib’e Doğru İlerliyor: 100 Km Karelik Alan ve 34 Belde Muhaliflerden Ele Geçirildi

Nusayri rejim, yaklaşık 2 ay önce başlattığı İdlib operasyonlarında 100 kilometre karelik alanı ve 34 beldeyi HTŞ öncülüğündeki muhalif gruplardan ele geçirdi.

Yerel kaynakların aktardığına göre Nusayri rejim güçleri son olarak Habit beldesini de ele geçirerek İdlib’in güney kırsalında bulunan Han Şeyhun şehrinin kapılarına dayanmış oldu. Nusayri rejimin sıradaki hedefi stratejik öneme sahip olan Han Şeyhun kasabası.

Bölgede son durumu gösteren harita

Nusayri rejimin hızla ilerlemesinde muhaliflerin etkisiz karşı saldırıları ve tecrübesiz askerleri öne sürmelerinin büyük rolü var. Feylaku’ş Şam genel şer’isi ve eski Ceyşu’l İzze lideri yaptıkları açıklamalarda bu durumu doğrulayan açıklamalarda bulundu.

Feylaku’ş Şam genel şer’isi Ömer Huzeyfe’nin ve bugün Ceyşu’l İzze’den ayrılan eski Ceyşu’l İzze liderlerinden Samir Es-Salih’in beyanlarına göre muhalifler tarafında gerçek bir karşı koyma olmaksızın Nusayri rejim ilerlemesini sürdürüyor.

Sosyal medyada paylaşılan videolardan da görüleceği üzere muhalifler ehlisünnetin beldelerini adeta bir maraton koşucusu gibi koşarak terk ediyor.

HTŞ’ye bağlı ve yakınlığı ile bilinen medya organları Kıbeyne’de şiddetli savaşların olduğunu ve Nusayri rejimin orada ilerleyemediğini gündem etmeye çalışıyor. Oysaki Kıbeyne’deki çatışmalar Hama’nın kuzeyindeki gibi şiddetli değil.

Kıbeyne’deki ribat noktalarından birisinde ribat tutan bir Türkistanlı savaşçının söylediğine göre, kendisi dört gündür izinde ve Kıbeyne’de ufak tefek atışmaların dışında gerçek bir savaş yok.

Bölgede uçak gözleme görevini yürüten bir sorumlunun aktardığına göre Habit’in düşmesinde ihanetlerin olduğunu bildirildi. Açıklamalarına devam eden sorumlu Habit’te geri çekilmenin sebeplerinden birisi olarak askeri lojistiğin sağlanamaması ve askerlerin mermisiz kalmasını gösteriyor.

Uçak gözlem sorumlusunun sosyal medyada paylaşılan ses kaydı

Ayrıca sorumlu, Habit düşmeden önce HTŞ öncülüğündeki muhaliflerin, evleri Habit’te olan sivil halkın Habit’e geri dönüp evlerin boşaltılmasına izin vermediğini aktardı.

Bölgede olup biteni sizler için derlemeye çalıştık. Sonuç olarak HTŞ öncülüğündeki muhalifler Astana’yı kabul ettikleri günden beri tek bir toprağı özgürleştiremedi ve bunun tam aksine kademeli olarak Nusayri rejim ilerlemeye devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA