İDRAK MEDYA

Ölü adına kurban kesmek caiz midir?

Ölü adına kurban kesmek caiz midir?
13 Ağustos 2019 - 14:41

Ölü adına kurban kesmek caiz midir?

SORU: Ölü adına kurban kesmek caiz midir?

CEVAP: Ölü adına kurban kesme konusunda fıkıhçılar ihtilaf etmişlerdir. İlim ehlinin çoğunluğu ölü adına kurban kesmenin caiz olduğu görüşündedirler.

Şeyh’ul-İslam İbn-i Teymiyye -Allah ona rahmet etsin- Fetava’da şöyle demiştir: “Ölü adına hac yapmak ve sadaka vermek caiz olduğu gibi kurban kesmek de caizdir. Ölü adına evde kurban kesilir. Kabrin yanında ne kurban ne de başka bir şey kesilmez.” (Mecmu’ul-Fetava 26/306)

Birçok delilde buna delalet etmektedir.

İlk olarak: Müslim’in Sahih’inde Aişe’den -Allah ondan razı olsun- rivayet ettiği hadise göre: “Rasûlullah ﷺ siyah içinde yere basan, siyah içinde yatan ve siyah içinde bakan boynuzlu bir koç (getirilmesini) emretti ve kurban etmesi için kendisine böyle bir koç getirildi. Sonra Aişe’ye: “Ey Aişe! Bıçağı getir.” dedi. Sonra: “Onu taşla keskinleştir.” dedi. O da öğle yaptı. Sonra bıçağı aldı ve koçu tutarak yatırdı, sonra da: “Bismillah. Ey Allahım! Muhammed’den, Muhammed’in alinden ve Muhammed’in ümmetinden kabul et.” dedi ve onu kesip kurban etti.” (Müslim 1967)

Nebi ﷺ kendisi için ve ehli beyti için kurban kesti. Bilindiği gibi ehli beytinden çoğu O’nun döneminde ölmüşlerdi. Dolayısıyla Nebi ﷺ’in kurbanına yaşayanlar da ölülerde girmiştir.

İkinci olarak: Ölü adına kurban kesmenin caiz olduğuna delalet eden delillerden biri de, ölü adına sadaka vermenin ittifakla caiz oluşudur. Nitekim Aişe’nin -Allah ondan razı olsun- rivayet ettiği sahih bir hadiste “Adamın biri Nebi ﷺ’e şöyle dedi: “Annem aniden öldü. Zannediyorum ki konuşabilseydi sadaka verirdi. Onun adına sadaka verirsem onun için bir ecir var mıdır?” O da “Evet” dedi.” (Buhari 2760, Müslim 1004)

Şeyh’ul-İslam İbn-i Teymiyye malla ilgili amellerin ölüye ulaşacağı hususunda ittifakın olduğunu belirterek şöyle demiştir: “Sadaka verme ve köle azat etme gibi mali ibadetlerin ölüye ulaşacağı hususunda ehlisünnet vel cemaat uleması arasında hiçbir ihtilaf yoktur.” (Mecmu’ul-Fetava 24/366)

Allah’u Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA