İDRAK MEDYA

Orucun Bazı Hükümleri

Orucun Bazı Hükümleri
14 Mayıs 2019 - 21:45

Orucun Bazı Hükümleri

Bağışlanma ve amellerin bereketlendiği Ramazan ayını Allah ﷻ, katından bir merhamet ve lütufla yeryüzünde ki bütün Müslümanlara farz kılmıştır.

Merhametlilerin merhametlisi olan Allah ﷻ bu faraziyatla beraber kullarını koruma altına almak istemiştir. Nitekim Allah ﷻ: “Ey iman edenler Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır. Umulur ki korunursunuz. “ buyurmuştur. (Bakara 183)

Her şeyi bir düzen ve mizana göre yaratmış olan Allah ﷻ, orucun kabulü ya da orucu bozacak veya iade edecek durumlar için bazı hüküm ve kaideleri belirlemiş ve bize bildirip açıklamıştır.

Fecrin doğuşundan akşam namazına kadar olan kısmın da Müslümanların Allah ﷻ rızası için aç ve susuz kalmasının ecrini saklı tutan Allah ﷻ, oruçlu olanlar için birçok lütfun bulunduğunun bize haberini vermiştir.

Öte yandan oruçlunun orucunu yememek ve içmemekle koruduğu gibi söz ve amelleriyle de koruması gerekir. Nitekim Nebi ﷺ, “Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin kavga etmemesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa ‘Ben oruçluyum’ desin.” Buyurmuştur. (Muttefekun aleyh)

Nebe gazetesinin konuyla ilgili yayınlamış olduğu infografik

Ayrıca hastalık ve yolculuk dışında orucun tutulması konusunda bir Müslümanın asla gevşeklik göstermemesi gerekir.

Nitekim Allah ﷻ hasta ve yolcuyu, durumun meşakkati yüzünden oruçtan muaf kılmıştır. Bu iki duruma tabi tutulmuşlar bu durumlar kendilerinden giderilince kaza oruçlarını tutarlar.

Allah ﷻ şöyle buyurmuştur: “Sayılı günler olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutmadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutamaya güçleri yetmeyenler bir fakiri doyuracak fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 184)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA