İDRAK MEDYA

Rüya yorumlamanın hükmü nedir ve bu yoruma ne kadar güvenilebilir?

Rüya yorumlamanın hükmü nedir ve bu yoruma ne kadar güvenilebilir?
18 Şubat 2019 - 20:22

Rüya yorumlamanın hükmü nedir ve bu yoruma ne kadar güvenilebilir?

SORU: Rüya yorumlamanın hükmü nedir ve bu yoruma ne kadar güvenilebilir?

CEVAP: Allah Azze ve Celle Nebisi Yusuf aleyhisselâm’ı nimetlendirerek ona sözlerin tevilini öğretmiştir. Allah ﷻ şöyle demiştir: “Böylece Rabbin seni seçkin kılacak, sözlerin tevilini sana öğretecek.” (Yusuf:6) Müfessirlerden Mücahid’in ve diğer müfessirlerin de dediği gibi sözlerin tevili rüya yorumudur.

Rüya tabir etmek, Allah’ın kendisine bu ilmi verdiği kişilere caizdir. Nebi ﷺ Ebu Bekir’e -Allah ondan razı olsun- rüyasının tabir edilmesini isteyen bir kişinin rüyasını yorumlamasına izin vermiştir. Ebu Bekir rüyayı yorumlayınca Rasulullah ﷺ’e yorumunun doğruluğunu sordu. Rasulullah ﷺ de “Bir kısmına isabet ettin bir kısmında ise yanıldın.” dedi. Ebu Bekir de “Ey Allah’ın Rasulü! Vallahi yanıldığım kısmı bana söyleyeceksin.” dedi. Rasulullah ﷺ de “Yemin etme.” Dedi. (Buhari 7046, Müslim 2269)

İmam Malik -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir: “Rüyayı ancak iyi yorumlayabilen kişi yorumlayabilir. Şayet hayır görürse yorumu bildirir, eğer hayrın dışında bir şey görürse ya hayır konuşsun ya da sussun.”

Kişinin uykusunda gördüğü ya iyi, doğru rüyadır ya karmakarışık, düşlerdir ya da nefsin sözleri ve şeytanın kişiyle oynamasıdır. Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Rüya üç kısma ayrılır: Bir kısmı şeytanın Âdemoğullarını üzmek için söylediği söylentileridir. Bir kısmı da uyanıkken kişinin aklına takılan şeylerdir ki kişi bunları rüyasında görür, diğer bir kısmı da Peygamberliğin atmış dört kısmından bir kısımdır.” (İbni Mace 3907, Sahihu İbni Hibban 6042)

Bu ve başka hadislerden anlaşılmaktadır ki kişinin rüyasında gördüğü her şey, yorumlanması için çabalanması gereken ve anlatılması gereken rüya değildir. Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse şüphesiz ki bu Allah’tandır. Bunun için Allah’a hamd etsin ve bunu anlatsın. Bunun dışında hoşlanmadığı bir rüya görürse şüphesiz ki bu şeytandandır. Onun şerrinden Allah’a sığınsın ve kimseye bunu anlatmasın. Şüphesiz bu ona zarar veremez.” (Buhari 6985)

Salih rüya, müjdeleyici olması durumunda Müslümanın kendisiyle fikir edinebileceği bir şeydir. Fakat hiçbir konuda bu rüyaya güvenmek gerekmez, kendisi üzerine şer’i bir hüküm bina edilmez ve kendisinden hükümler alınmaz.

Şüphesiz Rasulullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Salih rüya Allah’tandır. Hulum (kötü rüya) ise şeytandandır. Sizden her kim korktuğu bir rüya görürse soluna tükürsün ve bu rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın. Şüphesiz ki bu rüya ona zarar veremez.” (Buhari 3292, Müslim 2261)

Allah-u Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA