İDRAK MEDYA

Taliban, ABD ile birlikte İslam Devleti’ne Saldırdı

Taliban, ABD ile birlikte İslam Devleti’ne Saldırdı
05 Mayıs 2019 - 14:48

Taliban, ABD ile birlikte İslam Devleti’ne Saldırdı

Taliban Hareketi’nin küfür milletleri ile görüştüğü barış görüşmeleri sahada uygulanmaya başladı.

El-Cezire’nin haberine göre İslam Devleti’nin son zamanlarda Afganistan’da büyük genişleme göstermesinin ardından Taliban Hareketi İslam Devleti’nin Kunar’daki mevkilerine saldırı başlattı. Taliban hareketinin bu saldırılarına Amerikan uçakları resmi olarak hava desteği sağlıyor.

Afganistan Hükümeti’nden bir yetkilinin açıklamalarına göre ülkenin doğusundaki Kunar eyaletinde Afganistan ordusu ve yabancı kuvvetler tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında İslam Devleti’nin mevkileri hedef alındı.

Hava saldırısının yaklaşık beş gün önce Taliban militanlarıyla İslam Devleti arasında meydana gelen çatışmalar sırasında İslam Devleti’ne ait mevkilerin bombalanması ile gerçekleştiği belirtilirken, 1500 sivilin saldırılar nedeniyle bölgeden taşındığı da belirtildi.

El-Cezire muhabiri Afgan kuvvetlerinin ve yabancı güçlerin Taliban Hareketi’ne İslam Devleti’yle olan savaşlarında hava desteği sağladığını ve Taliban’a verilen bu desteğin barış süreci ile ilgili politik gelişmeler neticesinde olduğunu ve özelikle Afganistan “Loya Cirga”nın (Büyük Meclis) Taliban ile barışın sağlaması için bu kararın alındığını söyledi.

Hatırlanacağı üzere Taliban, yüzyılın Müslüman katili ABD ve Rusya’nın isteği olarak Horasan’da bulunan İslam Devleti’nin saldırılarını engelleyeceğini ve İslam Devleti’ne karşı savaşacağını açık bir şekilde dile getirmişti.

ABD ve Afgan hükümetinin hava desteğini arkasına alan Taliban Hareketi, böylelikle İslam Devleti karşısında kâfirlerin ve mürtedlerin Afganistan’da da koalisyon kurmasını sağladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA