İDRAK MEDYA

‘Taliban ve ABD Anlaştı’

‘Taliban ve ABD Anlaştı’
27 Ocak 2019 - 23:23

‘Taliban ve ABD Anlaştı’

Haber kaynaklarının aktardığına göre ABD ve Taliban’ın Katar’da devam eden barış görüşmelerinde uzlaşmaya vardığı öne sürüldü.

Kaynakların aktardığına göre ABD ile Taliban heyetlerinin vardığı taslak anlaşma şu konuları kapsıyor:
• ABD 18 ay içerisinde Afganistan’ı tamamen terk edecek.
• Afganistan İslam Devleti ve El Kaide tarafından bir üs olarak kullanılmayacak.
• Ülke çapında bir ateşkes ilan edilecek, Taliban yabancı güçlerin çekilme takviminin belirlenmesi ve ateşkesin başlamasının ardından Afgan temsilcilerle görüşecek.
• Beluç silahlı grupların Afganistan üzerinden Pakistan’ı hedef alması engellenecek.

Taliban ile ABD’nin anlaştığı iddia edilen bu haberlere göre Amerika sahadaki müttefiklerini garantiye alarak Taliban Hareketini İslam Devleti’ne karşı kullanacak. Bunu, yıllardır Taliban ile birlikte çalışan Pakistan İstihbaratı, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerden aldığı destek ile gerçekleştireceği düşünülüyor.

Ayrıca dipnot olarak düşmek gerekir ki madem Amerika ve Afgan hükümeti şuan zayıf durumdalar El- Kaide ve Taliban’ın bu zayıf anlarında onlara daha şiddetli bir şekilde vurmaları gerekmez miydi? Böyle yaptıkları takdirde Amerika ve işbirlikçileri ellerini Müslüman topraklarından çekmezler mi? Açıkça gözükmektedir ki Amerika bu anlaşma ile askerlerini, askeri malzemelerini ve müttefiklerinin çıkarlarını daha da sağlama almış olur.

Anlaşma yapılmış olsun veya olmasın Taliban’ın saldırılarının artık bu vakitten sonra Amerika’nın ve müttefiklerinin açısından tehlikeli olanlara yöneleceği düşünülüyor. Bunu da Pakistan Suudi Arabistan ve Katar ile beraber yapacağı dillendiriliyor.

Her Müslümanın şunu açıkça bilmesi gerekmektedir ki; Müslümanlar için zafer olacak savaşın Müslümanlara saldıran diğer devletlere yönelerek ve onlara saldırarak onların güçlerinin kırılması ile gerçekleşir. Masalarda veyahut barış görüşmelerinde bu gerçekleşmeyeceğini izzet sahibi her akıllı Müslüman idrak edebilir.

Bu anlaşma yakın zamanda gördüğümüz bir örnekle birebir benzerlik de göstermektedir. Hatırlanacağı üzere Şam’ın muhalif grupları Astana ve Soçi anlaşmaları ile Türkiye Cumhuriyetini ve onun menfaatlerini koruyan ordulara dönüştüğü gibi Taliban’da bu anlaşma ile aynı şekilde ABD ve müttefiklerinin menfaatlerini koruyacak bir orduya dönüşecektir. Taliban da vereceği tavizlerle kanla aldıkları toprakları kalemle teslim edecekler.

Küfür devletlerinin şu an dünya çapında korktukları en büyük mesele Mücahidlerin operasyonlarının kendi topraklarına sıçramasıdır. İslam Devleti’nin batıda gerçekleştirdiği saldırılar bunun en güzel örneğidir. Kâfirlerin kadınlar gibi nasıl da ağladığını unuttunuz mu?

Lakin Taliban gibi Irak ve Şam’ın muhalif grupları gibi önlerine koyulan az bir toprak parçasını kabullenerek İslam Devleti ile savaşan ve onun alternatifi olarak insanlara gösterilen gruplar ve örgütler Amerika ve müttefiklerinin topraklarını, çıkarlarını ve menfaatlerini koruyacaklardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA