İDRAK MEDYA

Türkiye Batıyor: ”100 bin müteahhit batabilir, 700 bin kişi işsiz kalabilir”

Türkiye Batıyor: ”100 bin müteahhit batabilir, 700 bin kişi işsiz kalabilir”
19 Ekim 2018 - 17:54

Türkiye Batıyor: 100 bin müteahhit batabilir, 700 bin kişi işsiz kalabilir

 

AKP’nin ekonomik büyümede büyük rol atfettiği inşaat sektörü uçurumun kenarında. Peş peşe konkordato ilan eden firmalar her ne kadar kısa sürede borçlarını ödeyecekleri iddiasında bulunsa da alarm sektörün içinden geldi.

Sözcü’nün haberine göre İMKON başkanı son beş yıldır Türkiye’de müteahhitlik sektörünün sürdürülebilir olmaktan çıktığını söylerken piyasanın durağanlaştığına ve döviz kurlarındaki aşırı artışın inşaat malzemesi fiyatlarındaki yükselişi tetiklediğini belirterek inşaat sektörünün kilitlendiğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar sektörde faaliyet gösteren  müteahhitlerin yaklaşık yüzde 20’sinin iflas bayrağını çektiğini ifade eden İMKON başkanına göre devamı gelebilir: “Yıl sonunu bulmadan, sektörün yüzde 30’nunun daha batma riskiyle karşı karşıya kalacağının ayak seslerini duymaktayız.”

Son dönemde konkordato ilan eden şirket sayısını ‘3 bine yakın’diye ifade eden Tellioğlu, yüzde 75’inin inşaat ve inşaatla ilişkili işler yaptığını söyledi. Konkordato ilanlarına daha sıkı şartlar getirilmesini de istedi.

Müteahhitlerin yüzde 70’lere yakın fiyat artışlarını sübvanse etmesinin mümkün olmadığını, sektörün sürdürülebilirliği açısından kontrollü bir küçülmeye ihtiyaç olduğunu işaret eden İMKON başkanı, “Bunun yolu otobüsü devirmeden, Müteahhitler Odası altında mesleğe giriş ve işleyiş çerçevesini oluşturmak ve ülkemizde fazlalık olarak biriken müteahhitlik enerjisini daha profesyonel ve elenmiş bir şekilde yurtdışına taşımaktır” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA