İDRAK MEDYA

Türkiye’nin yeni gözde milisi Cevlani’nin eski Türkiye milisi Zengi ile olan savaşının sonuçları

Türkiye’nin yeni gözde milisi Cevlani’nin eski Türkiye milisi Zengi ile olan savaşının sonuçları
05 Ocak 2019 - 17:38

Türkiye’nin yeni gözde milisi Cevlani’nin eski Türkiye milisi Zengi ile olan savaşlarının neticeleri.

İdlib bölgesinde birkaç gündür devam eden Sahavat grupları arasındaki rant kavgası HTŞ’nin diğer TC destekli bazı gruplardan destek alması ile HTŞ Lehine sonuçlandı.


Sahadan aktarılan bilgilere göre Türkiye tarafından tam desteklenen Feylak-uş Şam milislerinin askeri, komuta ve teçhizat anlamında HTŞ’ye çok büyük yardımlarının olduğu sahada ki bazı aktivistler tarafından aktarıldı. Öte yandan Ceyş-ul izze grubunun da HTŞ’ye 13 adet 4×4 araç, mühimmat ve havan tertibatını HTŞ’ye yardım için gönderdiği bazı aktivistler tarafından aktarıldı.

HTŞ’ye ait bazı sosyal medya hesapları Zengi Hareketi’nin Batı Halep’te bitirilmesinden sonra Feylak-uş Şam Emirlerine ve askerlerine teşekkürlerini iletti.


HTŞ’nin saldırılara 1 ayı aşkın zamandır hazırlıklar yaptığı, milislerini yeni eğitimlerden geçirdiği ve eğitimler esnasında bazı şer’ilerin HTŞ milislerine Zengi hareketinin yok edilmesinin gerektiğinden bahsettiği aktarılıyor.


Bazı Ortadoğu uzmanlarına göre HTŞ milisleri daha önce de Ahrar-uş Şam milislerini bitirmek için askerlerini eğitime aldığını, Ahrar-uş Şam’ın İdlib bölgesine Türk ordusunu sokmak istediği için onlar ile savaşmanın vacip olduğunu eğitimler esnasında milislere bildirilmişti. Daha sonra Ahrar’a saldıran HTŞ, Ahrar-uş Şam’ı bitirme noktasına getirmiş ve Ahrar komutanlarının Türkiye’ye kaçması ile savaş sona ermişti. Daha sonra HTŞ Ahrar’ın yapmak istediğini iddia ettiği Türkiye’yi İdlib’e sokma görevini üstlenip Türkiye’yi İdlib’e sokmuş ve onların korumalığını yapmıştı.


HTŞ, Fırat Kalkanı operasyonu öncesi Zengi Hareketi üyelerinin Menbic bölgesine milis gönderdiklerinden ötürü zayıf olduğu bir dönemde saldırdı. Ve Zengi’nin kalesi nitelendiğindeki Şeyh Süleyman, Ayn-Carah Kaptan Cebel bölgeleri HTŞ tarafından ele geçirildi.


Zengi milislerinin dağlık alandan Afrin bölgesine kaçmak isterken çamura saplanan konvoylarına HTŞ tarafından el konuldu. Milisler Afrin bölgesine yaya olarak geçmek zorunda kaldı. Kaynaklar, HTŞ savaşçılarının Zengi grubuna ait aralarında tankların, BMP’lerin ve ağır silahların da bulunduğu yüklü miktardaki askeri teçhizatı ele geçirdiğini bildirdi.


Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmalar sonucu her iki taraftan ölenlerin sayısının 100’ü aşkın olduğunu, en az 8 sivilin de hayatını kaybettiğini öne sürdü.


Kardeşleri dedikleri bu grupların elinden aldıkları mıntıkalarda sevinç naraları atıp sanki Nusayri rejimden ve Rusya’dan yer almış gibi sevinen bu grupların hali sürekli böyledir. Birbirlerini gerek mal gerek ise emirlik veya mıntıkalara hakim olma sevdası için öldürüyorlar.

Yine hevaları uğruna kardeş gördüklerini katledip öldürmekten çekinmeyen HTŞ’nin emri ile birçok kişi öldürüldü. Daha doğrusu bunları öldüren kişilerin bunları niye öldürdüklerini bile henüz bilmiyorlar. Tamamen dünya menfaatleri için öldürüyor ve hiçbir şeyi sorgulamıyorlar.
HTŞ’nin bunları öldürürken yahut bunlarla savaşırken her kesime ayrı bir şey söylediği ve açıkladığı herkesçe biliniyor.

Halka “bunlar bize saldırdıkları için savaşıyoruz” derken El-Kaide yanlılarına ise “bunlar mürted olduğu için savaşıyoruz” diyorlar. Yabancılara “bunlar demokrasi için savaşıyor onlarla bu yüzden savaşıyoruz” deyip beyanlarında ise daha farklı açıklamalar yapan bu taife nerdeyse insanların çoğu ile dalga geçer gibi oynayıp akılları ile dalga geçiyor.


Menhecleri ihanet olan bu grubun haline bakan biri gün olmasın ki bunların bukalemun gibi değişik hallere girdiklerini görmesin. Eğer ki Zengi veya herhangi bir grup bunlarla birlik olsa beraber hareket etse Şam’ın en hayırlıları olur ve ölüleri de şehid ve Allah’a verdikleri sözü tutanlar olur. Bunlara aykırı olursa da her türlü karlama ve kötüleme bunlar için mubah olur.


İşte ölçüleri heva ve kendi grupları olan kişilerin hali budur. İşte bu tür insanların dinleri, menhecleri, dostlukları ve düşmanlıkları sürekli değişir. Çünkü bunların menfaatlerine göre şekillenen bir inanç sistemleri vardır..

Grupların birbirlerinden öldürdükleri bazı milisler

Çatışmalarda öldürülen bir milis

Çatışmalarda öldürülen bir sivil
Daret İzze kasabasında çatışmalar ortasında kalan sivillerin evleri yanıyor
Gruplar sivillerin yaşadıgı bölgeleri Havanlar ile bombalıyor.
Esir Alınan HTŞ milisleri
Ahraruş Şam tarafından esir alınan HTŞ milisleri
HTŞ Tarafından öldürülüp yaralanan Sukur-uş Şam milisleri
HTŞ milisleri tarafından kullanılan ABD yapımı TOW anti-tank füzesi
HTŞ tarafından esir alınan Zengi milisleri
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA