İDRAK MEDYA

“Usame Bin Ladin Pakistan İstihbaratı Sayesinde Bulundu”

“Usame Bin Ladin Pakistan İstihbaratı Sayesinde Bulundu”
23 Temmuz 2019 - 16:32

“Usame Bin Ladin Pakistan İstihbaratı Sayesinde Bulundu”

Taliban’ın sıkı ilişkilere sahip olduğu Pakistan istihbaratı Usame Bin Ladin’in öldürülmesinde büyük rol oynamış.

Pakistan tağutu İmran Han, dün, Fox News’e yaptığı açıklamada, ülkesinin, Usame Bin Ladin’in yakalanıp öldürülmesinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) yardım ettiğini söyledi.

ABD’ye ziyaret gerçekleştiren Han, ayrıca, “Bin Ladin’in bulunmasını sağlayan ilk bilgiyi Pakistan’ın ana istihbarat teşkilatı ISI vermişti. Eğer CIA’ye sorarsanız, telefon görüşmelerini takip eden ISI sayesinde Bin Ladin’in konumunun belirlendiğini size söyleyeceklerdir” dedi.

Han tarafından dün yapılan açıklamaya kadar Pakistan, 2 Mayıs 2011’de başkent İslamabad’ın 100 kilometre kuzeyinde yer alan Abbottabad’taki evinde ABD’nin özel kuvvetleri tarafından yakalanıp şehid edilen Bin Ladin hakkında herhangi bir bilgi vermeyi reddediyordu.

Bilindiği üzere Taliban Hareketi Pakistan istihbaratı ile sıkı ilişkilere sahip. Bu sıkı ilişkilerin en somut örneği geçtiğimiz günlerde İslam Devleti askerleri tarafından öldürülen Taliban milislerinin üzerinden çıkan Pakistan kimlikleri olmuştu.

İslam Devleti askerleri tarafından öldürülmüş Taliban unsurlarının üzerlerinden çıkan Pakistan kimlikleri
İslam Devleti askerleri tarafından öldürülmüş Taliban unsurlarının üzerlerinden çıkan Pakistan kimlikleri

Bunu kanıtlayan durumlardan biri dün yaşanmıştı. “A’mak” Ajansı askeri kaynaklarının aktardığına göre “Taliban” milisleri Pakistan ordusunun desteğiyle bölgedeki İslam Devleti savaşçılarına saldırı hazırlığı yapmak amacıyla geçtiğimiz günlerde Pakistan ile olan sınır bölgesindeki çok sayıda unsurunu “Paçir” ilçesine sevketmişti.

Öte yandan Taliban Hareketi, ilerleyen zamanlarda kurmayı düşündüğü ulus devletinde bu cürmü işlediklerini itiraf eden Pakistan ile sıkı ilişkiler kuracağını da belirtmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA