İDRAK MEDYA

Yoksa bu diğer eşine yaptığı bir zulüm olarak mı değerlendirilir?

Yoksa bu diğer eşine yaptığı bir zulüm olarak mı değerlendirilir?
02 Şubat 2019 - 14:30

Yoksa bu diğer eşine yaptığı bir zulüm olarak mı değerlendirilir?

SORU: İki eşi olan bir kimsenin eşlerinin durumları birbirinden farklılık arz etmekte, eşlerden birinin çocukları diğerinden hem de çocukların ihtiyaçları ve bu kişiye olan ihtiyaçları daha fazladır. Bu durumda erkeğe adalet bakımından vacip olan geceleri de gündüzleri de eşit taksim etmesi midir? Yoksa sadece geceleri eşit taksim etmesi, yani bir gece birinde bir gece de diğerinde kalıp gündüzleri de çocukların derslerini takip etmek ve ihtiyaçlarını gidermek için çocukları çok olan eşinin yanında geçirmesi caiz midir? Yoksa bu diğer eşine yaptığı bir zulüm olarak mı değerlendirilir?

CEVAP: Âlimlerin genelinin sözlerinden tercih edilen görüşe göre, eşler arasında taksim sadece gecelerde olur, gündüzler taksime dâhil edilmez. Ancak erkeğin işinin gece bekçisi veya ribat tutan bir kimsenin işi gibi geceleri yapılan bir iş olması hali müstesna.

Bunun sebebi; çünkü gündüz geçimin temin edildiği, ihtiyaçların karşılandığı vakit olarak değerlendirilir. Bu ihtiyaçlardan birisi de çocukların işleri, talim ve terbiyeleri ile ilgili konularda onlara yardımcı olmaktır.

Soruyu soran kişinin, gündüzün belirli vakitlerini eşlerinden birisinin yanında geçirmesinde bir beis yoktur ve bu zulüm olarak da değerlendirilmez, bilakis bu hakları eda etmek olarak değerlendirilir.

Aynı şekilde erkeğin anne babası veya ikisinden birisi eşlerinden birisinin yanında oturuyorsa, Anne babasının hakkını yerine getirmek, onlara iyilik yapmak, onlarla sohbet etmek, ihtiyaçlarını görmek amacıyla onların yanında vakit geçirmesi onun hakkıdır, hatta bu dediğimiz gibi hakların eda edilmesidir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İDRAK MEDYA'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2019 İDRAK MEDYA